На 26 септември 2023 г. София Фондация „Дигнита“ проведе събитие на тема „Превенция на трафика на хора сред украинските жени в България“, на което беше представен надграден Анализ на рисковите обяви при търсене на работа от украински бежанци – лято 2023, изготвен от д-р Александър Герганов, главен асистент в Центъра за емпирични социални изследвания към Института по философия и социология при БАН.
Представители на различни институции (МТСП, АСП, АЗ, ГИТ, ДАЗД, МВР ( ГДНП, ГДГП и др.), дипломатически представителства, НПО и международни организации, имащи отношение в управлението на бежанската криза и противодействието на трафика на хора в България присъстваха на събитието, чиято цел е повишаване на капацитета им да разпознават рисковете от трафик на хора в бежанския поток.
Анализът е изготвен въз основа на проверка на 200 обяви за работа, насочени към украинските бежанци в България в най-рисковия сезон-лятото, и поставя оценка на основни индикатори за риск от експлоатация, прави секторен анализ и преглед на опита на украинската общност в търсенето на работа в България. Всички обяви са идентифицирани и проверени по метода „таен клиент“ от украинските доброволци Ира, Денис и Юлия, които бяха героите на терен.
„Открихме, че много често описанието на работата се разминава с действителната работа, или че изобщо липсва детайлна информация за реалната работа. При 85% от проверените съмнителни обяви, работата описана от лицето за контакт, реално не отговаря на описанието в обявата.“ - заяви Камелия Димитрова, изпълнителен директор на Фондация „Дигнита“.
При анализа на обяви проведен през лятото на 2023г. като основни индикатори на риска изпъкват:
▪ Разминавания в описанието на работата, подадено в обявата и действителната работа или липсата на достатъчно информация, чрез която е възможно да се верифицира посоченото в обявата.
▪ Липса на информация за процедурата за кандидатстване (или твърде облекчена процедура).
▪ Липсата на информация за наличието на договор или липсата на такъв.
Към тези фактори, които се налагат като основни индикатори на риска при изследването на обяви, публикувани през лятото на 2023г., могат да се добавят индикаторите на риска установени през предходното изследване, проведено през есента на 2022 г. Това са:
▪ Изискването на снимка или лични документи/данни (или не изискването на никакви документи, дори и CV).
▪ Липсата на информация за фирмата работодател.
▪ Охотното приемане на кандидати без нужната квалификация.
В голяма част от обявите, проверени през лятото на 2023г. не се открива никаква информация за компанията работодател нито на база обява, нито при разговора с лицето, публикувало обявата или посочено като контакт в нея.
Доброволците, работили на терен, споделиха за съмнителни изисквания на някои работодатели като например да изискват снимки в цял ръст на търсещите работа-жени, да налагат възрастови ограничения, които не са продиктувани от естеството на работата, да изискват личен контакт с търсещите работа лица, да отказват среща при търсещи работа-мъже.
Проучването показва очаквана по-голяма концентрация на обяви в туристическия сектор през летния период, като завишеното предлагане на работа в този сектор е свързано и с по-големи рискове за търсещите работа украински бежанци.
В хотелиерството и ресторантьорството често не се изисква никаква или почти никаква квалификация (64% от обявите в туристическия сектор) и затова са атрактивни и популярни особено за сезонна работа. Същевременно сред легитимните обяви се крият и високо-рискови. В строителния сектор се случва особено често да няма информация за компанията работодател (73% от 22те обяви, категоризирани в сектор Строителство от доброволците).
Това създава и предпоставки за по-лесното нарушаване на трудовите права на кандидатите за работа.
Препоръчва се да бъдат наблюдавани високо рисковите сектори от компетентните институции, които да проверяват съмнителни работодатели за правонарушения.
„В заключение, бих искала да кажа, че нито една организация или институция не би могла сама да проправи пътека към безопасността и интеграцията на украинските бежанци у нас. За това са необходими обединени и целенасочени усилия.“, завърши Камелия Димитрова.
Целия доклад можете да свалите от ТУК.
Кръглата маса бе организирана по проект на Фондация „Дигнита“ «Украинските жени в България – живот без риск от трафик», който се осъществява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Основната цел на проекта е да предотврати трафика на хора и различните форми на експлоатация сред украинските бежанки в България.
Цялата отговорност за съдържанието на анализа се носи от фондация „Дигнита“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.