На 28 март 2023 г. Фондация „Дигнита“ проведе кръгла маса в София на тема „Превенция на трафика на хора сред украинските жени в България“. На събитието присъстваха представители на различни институции (МТСП, АСП, АЗ, ГИТ, МВР (ГДБОП, ГДНП, ГДГП), НПО и международни организации, имащи отношение в управлението на бежанската криза и противодействието на трафика на хора в България, с цел повишаване на капацитета им да разпознават рисковете от трафик на хора в бежанския поток.
На кръглата маса беше представен Анализ на рисковите обяви при търсене на работа от украински бежанци (изготвен и представен от д-р Александър Герганов, главен асистент в Центъра за емпирични социални изследвания към Института по философия и социология при БАН). Анализът е изготвен въз основа на проверка на 279 обяви за работа, насочени към украинските бежанци в България, и поставя оценка на основни индикатори за риск от експлоатация. Всички обяви са идентифицирани и проверени по метода „таен клиент“ от украински доброволки. „Този анализ не би бил възможен без отдадеността на украинските момичета, които взеха присърце каузата да помогнат да своите сънароднички да избегнат потенциалните рискове от експлоатация и трафик", заяви Камелия Димитрова, изпълнителен директор на Фондация „Дигнита“.
Анализът показва, че 28% от обявите по първоначална оценка са много или средно съмнителни според критериите, зададени в методологията. „Причината за това да има много съмнителни обяви, насочени към украинската общност, е че тя е по-уязвима – бежанците са преживели голяма травма, не познават местните закони и правата си, не говорят езика и нямат близък кръг от хора.“ – допълни Камелия Димитрова.
Основните индикатори на риск при проверените обяви, категоризирани като съмнителни, са:
- Или се изисква твърде лична информация (снимка, лична карта/паспорт), или не се изискват никакви документи дори и CV.
- Няма информация за компанията работодател.
- Не е проблем, ако кандидатът за работа няма търсената квалификация.
- Няма договор или няма информация дали има договор.
По време на кръглата маса бяха представени и добри практики от събитията „женски кръгове“ с украински бежанки, имащи за цел превенция на трафика и интеграцията им на пазара на труда у нас.
Целия анализ можете да намерите ТУК.
Кръглата маса бе организирана по проект на Фондация „Дигнита“ «Украинските жени в България – живот без риск от трафик», който се осъществява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Основната цел на проекта е да предотврати трафика на хора и различните форми на експлоатация сред украинските бежанки в България.
Цялата отговорност за съдържанието на анализа и тази статия се носи от фондация „Дигнита“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.