"Фондация “Дигнита”, в партньорство с Националната мрежа на здравните медиатори, проведе обучение за овластяване на здравни медиатори и жени от общността за разпознаване на насилието, основано на пола и трафика на хора с цел сексуална експлоатация. Обучението се проведе на 17-18 януари в град Казанлък и обхвана здравни медиатори от общините Казанлък, Павел баня, Мъглиж, Чирпан и Раднево, както и жени от сегрегирания ромски квартал Кармен в града.
Участниците в обучението бяха запознати с основните характеристики на престъпленията насилие, основано на пола и трафик на хора с цел сексуална експлоатация, като една от най-тежките форми на насилие над жени, основано на пола. Представени бяха водещите рискови фактори, повишаващи риска от насилие над жени, основано на пола. Ранните бракове, ранното отпадане от образователната система, стереотипните роли и очаквания към момичетата и жените в патриархални и традиционни ромски общности засилват уязвимостта на момичетата и жените към насилие основано на пола и трафик с цел сексуална експлоатация. Друг рисков фактор специфичен за квартал Кармен е широкото разпространие и употребата на психоактивни вещества (ПАВ) сред подрастващите.
С оглед на ключовата роля, която здравните медиатори играят в общността и работата им на първа линия сред лица в риск, участниците бяха обучени да разпознават основните признаци на насилие над жени и на трафик с цел сексуална експлоатация. На участниците бе предоставена информация за съществуващите механизми за търсене на помощ и предоставяне на подкрепа на пострадалите от насилие и/или трафик на хора, кои са компетентните институции и организации, към които жертвите или техните близки могат да се обърнат, при необходимост, както и предоставянето на конкретни насоки и практически съвети, които да подпомогнат пострадалите в търсене на помощ и получаване на съдействие.
Участниците имаха възможност да споделят проблеми и казуси, с които са се сблъсквали в своята общност, както и да получат професионален съвет и индивидуални консултации за възможните механизми за справяне.
Лектори по темите, заложени в програмата, бяха водещи експерти в областта на насилието, основано на пола, трафика на хора и употребата на психоактивни вещества: г-жа Анна Николова, Председател на Фондация “SOS-семейства в риск”, член на от Алианс за защита от насилие, основано на пола, г-жа Камелия Димитрова, Изпълнителен директор на Фондация “Дигнита” и експерт с дългогодишен опит в областта на трафика на хора, д-р Иван Добринов, психиатър и г-жа Цвета Петкова от Националната мрежа на здравните медиатори.
Обучението се реализира по Проект „Овластяване на жените и момичетата от ромските общности за разпознаване на трафика на хора с цел сексуална експлоатация като форма на насилие, основано на пола“, финансиран от Постоянното представителство на Франция към ООН и международните организации във Виена.