Фондация „Дигнита“ съвместно с посолствaтa на Република Франция и Кралство Нидерландия организира в село Галиче обучение за разпознаването на насилието, основано на пола. Обучението се проведе в памет на Андреа, 18 годишно момиче от селото, което бе изнасилено и убито от свой съселянин в началото на 2020 г. В обучението се включиха двадесет жени от селото (вижте видео от обучението тук).
„Пандемията увеличи значително случаите на насилие над жени, основано на пола. Увеличават се и случаите на трафик на хора с цел сексуална експлоатация – една от най-тежките форми на насилие над жени, основано на пола. При все това в малките населени места тези теми остават табу. В името на жените, пострадали или загубили живота си от насилие, основано на пола, важно е да говорим. Важно е да се изправим срещу този проблем“, каза Камелия Димитрова, Изпълнителен директор на фондация „Дигнита“.
„Тук сме, за да се научим да разпознаваме потенциални насилници и да можем да реагираме навреме като окажем помощ и подкрепа. Хората, свидетели на насилие, да предприемат адекватни действия, защото оставам с впечатлението, че масово смятаме поведението на насилниците като нормален начин на живот, вместо за проблем, какъвто всъщност е“ сподели Евелина Димитрова, съорганизатор на събитието.
„Научих, че Галиче е с дълга история и че вероятно е съществувало селище тук още през каменната ера… И по-натам, според легендите, Галиче е било толкова известно, че представители на Османската империя избягвали да нощуват тук, защото се страхували дали ще осъмнат живи. Научих, че в съвременните времена Галиче се свързва и с една травмираща история на насилие над жена. Заради това, съвместно с френските ни колеги, приветствахме инициативата на „Дигнита“ да овласти жените от село Галиче да разпознават насилието, основано на пола,“ каза Н.Пр. Беа Тъшър, посланик на Кралство Нидерлания в България.
Участничките приветства и Н.Пр. Флоранс Робин:
“Кой би могъл да си представи преди няколко десетилетия присъствието на две посланички, подчертавам жени – посланички, в село Галиче? Но присъствието ми тук е не само символично, но и доказателство за моя твърд ангажимент в борбата срещу всяка форма на насилие над жени. Знам, че за съжаление кризата Covid 19 се отрази много негативно на състоянието на жените и много от тях пострадаха в този период. Но мога да повторя думите на г-жа Регнър, председател на Комисията за правата на жените и равенството между половете на ЕС „Жените не само могат да преодолеят всяка криза, но и са в челните редици на бъдещата политика. Нека най-накрая превърнем 21 век във век на жените ”.
В рамките на обучението, г-жа Анна Николова, психолог с дългогодишен опит в подпомагането на жени, жертви на насилие, очерта основни белези на поведението на насилника. Когато партньорът следи и се опитва да контролира жената до него, когато се опитва да я откъсне от приятели и близки, когато я обижда и заплашва, то тогава можем да очакваме, че той рано или късно ще прояви и физическо насилие, сподели г-жа Николова. Г-жа Николова подчерта, каква би следвало да бъда първата реакция на жената, претърпяла физическо насилие от нейния партньор. Адв. Наташа Добрева, специализирала в наказателното право и защита на жертвите, сподели какви са правните механизми, чрез които жените, претърпели физическо насилие, могат да потърсят възмездие.
Адв. Добрева разясни и механизмите за защита на жените по закона за борба с домашното насилие. Тя сподели, че в Европа, една от всеки три жени е била подложена на някаква форма на физическо или сексуално посегателство от навършването на 15-годишна възраст. Ето защо не бива да се срамуваме, ако сме станали жертва на насилие, а да потърсим правата си.
Г-жа Камелия Димитрова сподели за механизмите за въвличане в една от най-тежките форми на насилие основано на пола – трафика на хора, с цел сексуална експлоатация. 97% от жертвите на трафик на хора, с цел сексуална експлоатация са жени. Г-жа Димитрова очерта профила и поведението на трафикантите, като представи и най-типичния начин на набиране на жертвите. Трафикантите проучват предварително жертвата и целят да спечелят нейното доверие. Обсипват ги с подаръци и с внимание, докато не влязат в интимна връзка с набелязаното момиче. Следва прехвърляне през граница или в друго населено място и принудителна проституция. Г-жа Димитрова очерта основните индикатори, които показват, че дадено момиче е в риск от трафик с цел сексуална експлоатация. Г-жа Добрева даде съвет какво да направим, ако считаме, че ние или наш близък е станал жертва на престъплението и очерта основните права на пострадалите от трафик лица. Участничките получиха и кратък обучителен модул, който да им помага при ранното разпознаване на насилието, основано на пола. В книжката са разписани и основните механизми за защита на жените, жертви на насилие, основно на пола и на трафик на хора с цел сексуална експлоатация.
След обучението, екип от професионалисти към „Дигнита“ ще продължи да работи по конкретни случаи на насилие, основано на пола и ще консултира участничките по конкретни казуси.
Инициативата се реализира в рамките на проект “I Rise” Овластяване на момичета от с. Галиче за разпознаване на насилието, основано на пола, финансиран от посолствата на Република Франция в България и на посолството на Кралство Нидерландия в България.
Снимки: Цветомир Ненов