В Софийски районен съд приключи на първа инстанция гражданско дело за обезщетяване на вредите, причинени от трафик на хора. Делото е заведено от страна на жена, която е предоставяла сексуални услуги срещу заплащане в нощен клуб в София, срещу ответник - ръководителя на организирана престъпна група за трафик на хора. Ръководителят, както и неговите 8 съучастници, са признати за виновни заради тяхната продължавана дейност по сексуална експлоатация на жени, включваща и жената, която води делото сега.
То приключи неуспешно за нея, тъй като съдът не я разпозна като жертва, а като потенциален престъпник. Първо, съдът отбеляза, че жената е търсела работа и се е съгласила доброволно да предоставя секс услуги срещу заплащане и поради това не е убеден, че е претърпяла страдания, притеснения и други негативни емоции и морални вреди. Второ, съдът постанови, че секс работата нарушава морала. В това отношение съдът се позовава на остаряла разпоредба в Наказателния кодекс от ’68 година. Тази разпоредба не криминализира изрично секс работата, а забранява на работоспособните лица да получават доходи „по непозволен или неморален начин“. Съдът възприе като презумпция, че един от неморалните начини за осигуряване на средства е именно този, без да излага каквито и да било мотиви в тази насока. По тази причина съдът отсъди, че жената няма право да претендира отнетите й пари от организираната престъпна група (50% от сумите, плащани от клиентите). Тази седмица жената подаде жалба до Софийски градски съд като втора инстанция, след като остана недоволна от прилагането на такава презумпция в съвременното демократично общество. Тя се стреми тя да бъде оборена и настоява съдът да изложи мотиви защо възприема една дейност за морална или не, включвайки в коментара на добрите нрави не само предлагащите, но и търсещите услугите.
Жената се представлява от адв. Наташа Добрева от фондация „Дигнита“. "Дигнита" напомня, че в проекта за нов Наказателен кодекс, изработен през 2013г., такова престъпление срещу морала липсва.