Фондация "Дигнита" търси да наеме експерт - изследовател, който да проведе качествено изследване на уязвимостта и рисковите фактори по отношеие на трафик на хора на украинските бежанци в България.
Позицията е експертна/консултантска, а периодът за провеждане на изследването е април - октомври 2024.
1. Контекст и обосновка
Нахлуването на Русия в Украйна причини огромни разрушения. От 24 февруари 2022 г. насам в Европа са регистрирани над 8 милиона бежанци от Украйна, а в самата Украйна са разселени до 6,9 милиона души. Около 90 % от избягалите от страната са жени и деца. България е предоставила временна закрила на 170 970 украински граждани, като се нарежда на пето място сред всички европейски държави, осигурявайки специален статут на закрила на украинските бежанци.
Междуправителствените организации и участниците в борбата с трафика на хора изразяват загриженост относно рисковете от трафик още от началото на войната. Това се основава на съществуващите тенденции при трафика на хора в Украйна и региона, на познанията за трафика на хора в извънредни ситуации, придобити от предишни кризи, и на спецификата на тази криза. По-специално, големият брой бежанци и разселено население и широко разпространеното разделяне на семействата от съпрузи, партньори и бащи, което води до разселване, предимно на жени, може да са фактори, които допринасят за това.
В този контекст фондация "Дигнита", заедно с Международната мисия за правосъдие/ International Justice Mission, стартира съвместна инициатива за подобряване на идентификацията и защитата на украинските бежанци, бягащи от войната в България и Румъния. Проектът J/TIP - Регионален отговор срещу трафика на хора в рамките на кризата в Украйна/ Regional Response to Trafficking in Persons within the Ukraine Crisis има за цел да засили системите за идентифициране и защита на жертвите на трафик на хора в България и Румъния, като използва подход, основан на травмата. За тази цел фондация "Дигнита" се стреми да осигури по-добро разбиране за украинските бежанци в България, тяхната специфична уязвимост към трафик, пропуските в системите за идентификация, превенция и защита, ключовите рискови групи за трафик на хора сред бежанските потоци, настанени в България.
2. Обхват на работата/позицията
Изследователят ще бъде отговорен за разработването на методология за оценка на уязвимостта и рисковите фактори по отношеие на трафик на хора на украинските бежанци в България, за провеждането на качествено изследване и за изготвянето на аналитичен доклад. Изследователят ще работи под ръководството на ръководителя на проекта и координатора на проекта във фондация "Дигнита" в България.
3. Цели на изследването
• Да се очертаят основните тенденции в миграцията на украинските бежанци в България след нахлуването на Русия в Украйна;
• Да се направи оценка на уязвимостта от трафик на хора на украинските бежанци в България и да се установят значителните промени в уязвимостта в периода между 2022 г. и настоящия момент.
• Да се установят рисковите фактори за трафика на хора на украинските бежанци в България (индивидуални и социални);
• Да се установят основните рискови групи за трафик на хора сред украинските бежанци в България;
• Да се установят пропуските в системите за идентификация, превенция, защита, подкрепа и интеграция на украинските бежанци;
• Да се определят ключовите участници в превенцията на трафика на хора сред украинските бежанци;
• Да се предложат препоръки за укрепване на системата за идентификация, закрила, подкрепа и интеграция на украинските бежанци и за подобряване на превантивните мерки.
4. Предложени методи за изследване
• Преглед на академична и неакадемична литература;
• преглед на административни данни и проучвания;
• полуструктурирани интервюта с ключови заинтересовани страни и работещите на първа линия;
• Полуструктурирани интервюта с украински бежанци.
5. Крайни продукти
• Кратка методология на изследването, включително методи и инструменти (като въпросници и др.).
Формат: Електронно копие, Times New Roman.
• Аналитичен доклад, очертаващ уязвимостта и рисковите фактори за трафик на хора на украинските бежанци в България, оценяващ системите за подкрепа и закрила и предлагащ препоръки за подобряване на ефективността на мерките за превенция, идентификация и закрила, насочени към украинските бежанци в България/
Формат: Електронно копие, Times New Roman, 20 страниц, Chicago Manual of Style citations
6. Времева рамка за изпълнение
април 2024 г. - октомври 2024 г.
7. Изисквана квалификация и опит
• Висше образование в областта на социологията, социалната работа, международното сътрудничество, правото,
• Минимум 2 години професионален опит.
• Минимум три (3) публикации/доклади в областта на миграцията, социалното изключване или трафик на хора.
• Опитът в работата по програми с пострадали и прилагането на подход, основан на зачитане на травмата, е значително предимство.
• Изисква се свободно устно и писмено общуване на английски и български език;
8. Процес на кандидатстване
Заинтересованите кандидати трябва да изпратят автобиография във формат Europass и кратко мотивационно писмо (максимум 1 страница) на адрес office@dignita.bg, до 24 април 2024 г.