Жертвите на трафик имат право на обезщетение за претърпени имуществени и неимуществени вреди, но често техният достъп до реализиране на тези права е затруднен както в България, така и в други страни в Европейския съюз.
Експертната група за борба с трафика на хора към Съвета на Европа (ГРЕТА) отправя дългогодишна универсална препоръка към държавите членки на СЕ за въвеждането на специален фонд за обезщетение на пострадалите от трафик на хора, формиран от отнети от държавата облаги от престъпна дейност, включително от трафик и експлоатация на хора. Такава препоръка се отправя и към България.
С цел подпомагане на процеса на вземане на решение относно необходимостта за създаване на фонд за обезщетение на жертви на трафик на хора, фондация „Дигнита“ изготви сравнително-оценъчно изследване на действащите модели на обезщетение на пострадали от трафик на хора в 20 държави-членки на ЕС и СЕ.
Анализът се фокусира и върху компонентите на държавното обезщетение и действащия в България модел за обезщетение, както от страна на извършителите чрез граждански искове, така и чрез средствата от държавния бюджет. Анализът разглежда достойнствата и слабостите на действащия в България модел, като в заключение не откроява потребност от мащабна реформа на законодателството и въвеждане на нови самостоятелни механизми за обезщетение на пострадали от престъпления или конкретно от трафик на хора. Анализът препоръчва целенасочено въздействие върху факторите, снижаващи ефективния достъп на жертвите до действащата система за обезщетение и отправя конкретни препоръки за подобряване на нейното функциониране.
Автор на анализа е Доц. д-р Ива Пушкарова. Доц. Д-р Пушкарова е международно признат експерт по проблеми на наказателното право и правата на човека, специализирана в изготвянето на цялостни експертизи за ефективността на законодателството и правните реформи. Доц. д-р Пушкарова е автор на над 140 сравнителноправни изследвания, статии, студии, книги и части от книги в областта на организираната престъпност, трафика на хора, проституцията и експлоатационната престъпност, непълнолетната престъпност и престъпленията срещу деца, детското правосъдие, финансовата и стопанската престъпност, системата на наказанията, конституционни проблеми на съдебната власт и др.
Целия анализ можете да намерите ТУК, а неговото приложение „Режими за държавно обезщетение на пострадали от трафик на хора в 20 държави от ЕС“ – ТУК.
Анализът е изготвен в рамките на проект за отпускане на безвъзмездно финансиране за организационни и/или административни нужди на организации (Core Funding), финансиран от фондация „Български фонд за жените“.