По покана на френското Министерство на Европа и външните работи г-жа Камелия Димитрова, основател на Фондация "Дигнита", взе участие в програмата "Покана за бъдещи лидери" (Future Leaders Invitation Program), ръководена от Центъра за стратегии, анализи и планиране на политики в Париж.
Всяка година около 75 обещаващи млади лидери от политическия свят и гражданското общество от цял свят посещават Франция в рамките на програмата, за да проведат срещи на високо равнище, свързани с тяхната дейност.
Г-жа Димитрова прекара една седмица в Париж и Страсбург в периода 7-11 февруари 2022 г., в която се срещна с 20 представители на Министерството на външните работи във Франция, с водещи личности от държавните институции и гражданския сектор в областта на противодействието на трафика на хора и на насилието, основано на пола.
Комисар Елвира Ариги, Ръководител на Централното бюро за изкореняване на трафика на хора, представи основите тенденции в областта трафика на хора в страната с акцент върху трафика на хора с цел сексуална експлоатация. Комисар Ариги подчерта, че голяма част от уличната проституция във Франция е заменена с предоставяне на сексуални услуги в интернет. При все това законът No. 2016-444 от 13 април 2016 г. с цел засилване на борбата с проституцията и подпомагане на проституиращите лица дава възможност на жените да напуснат насилствената проституция, като същевременно криминализира купуването на сексуални услуги. Промените в нормативната уредба овластяват проституиращите лица, като декриминализират проституцията и дават възможност на изход от нея чрез предоставяне на статут на временно пребиваване на граждани на трети страни, на обучения и възможност за заетост, както и на финансова помощ. Г-жа Ариги подчерта, че е в процес промяна на нагласите към проституиращите лица, не само от страна на правоохранителните органи, но и на обществото като цяло.
Г-жа Елизабет Моарон-Бро, Генерален секретар на Междуведомствената мисия за защита на жените срещу насилие и борба с трафика на хора, представи 2-рия Националнен план за борба с трафика на хора и координационния механизъм на Р. Франция за противодействие на престъплението.
С Посланик Жан-Клод Брюне, Специален представител на Р. Франция за борба с организираната престъпност, г-жа Димитрова обсъди възможността за представяне на франко-шведския модел за борба с трафика на жени с цел сексуална експлоатация в България. Г-жа Димитрова се срещна с Посланик Делфин Боарон, Постоянен представител на Франция към Обединените нации. Посланик Боарон представи мисията на специалния посланик на Франция по темите на правата на човека.
Г-жа Димитрова се срещна и с представители на асоциации и неправителсвтени организации, които работят с жертви на трафик с цел сексуална и трудова експлоатация. Обсъдиха се конкретни тенденции и казуси, свързани с български граждани, жертви на трафик, и възможности за сътрудничество между “Дигнита” и френските НПО за предоставяне на подкрепа на пострадали лица. Основна тема на разговор бе и въздействието на закона от 2016 г. върху жените, които проституират във Франция и често са жертви на трафик с цел сексуална експлоатация.
По време на посещението си в Страсбург г-жа Димитрова се срещна с представители на Съвета на Европа и на Европейския съд за правата на човека. Проведена бе среща с Председателя на Комитета на страните на Конвенцията на Съвета на Европа и Посланик на Швейцария към Съвета на Европа г-н Кристян Мюли. Посланик Мюли Представи ролята на Комитета на страните и попита за ролята на „Дигнита“ в адресиране на препоръките към България за изпълнение на ангажиментите по Конвенцията за борба с трафика на хора. Г-жа Димитрова акцентира върху ролята на „Дигнита“ в работата сред високо уязвими групи, както и в предоставянето на правна помощ с цел постигане на компенсация на жертвите. Г-жа Димитрова подчерта и важната роля на Швейцарския принос в България в областта на противодействие на трафика на хора и подпомагане на жертвите в периода 2015-2020 година.
В Страсбург г-жа Димитрова се срещна и с посланика на България към Съвета на Европа, г-жа Мария Спасова, и посланика на Европейската Делегация към Съвета на Европа г-жа Меглена Кунева.