Анализ на рискови обяви за работа за украински бежанци в България: Летни изводи от Дигнита

Автор: Dignita FoundationПубликувано: преди 2 години
Сподели:

На 26 септември 2023 г. фондация „Дигнита“ организира събитие в София на тема „Превенция на трафика на хора сред украинските жени в България“, на което беше представен надграден Анализ на рисковите обяви за работа за украински бежанци – Лято 2023 г. Анализът е изготвен от д-р Александър Герганов, главен асистент в Центъра за емпирични социални изследвания към БАН, и е насочен към подобряване на разпознаването на рисковете от експлоатация в обявите за работа, насочени към бежанци в България.

Присъствие на ключови институции

На събитието присъстваха представители на Министерството на труда и социалната политика, Агенцията за социално подпомагане, Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда, Държавната агенция за закрила на детето, МВР, както и дипломатически представители, неправителствени и международни организации. Основната цел на събитието беше да се повиши капацитетът на институциите за разпознаване и противодействие на трафика на хора сред украинските бежанци.

Основни изводи и индикатори на риск

Анализът е проведен върху 200 обяви за работа, насочени към украински бежанци през летния сезон – най-рисковия период за потенциална експлоатация. Всички обяви са проверени от украински доброволци по метода „таен клиент“. Камелия Димитрова, изпълнителен директор на фондация „Дигнита“, сподели:

„Открихме, че много често описанието на работата се разминава с реалността или изцяло липсва детайлна информация за естеството на работата. При 85% от проверените съмнителни обяви, работата, описана от лицето за контакт, не отговаря на съдържанието в обявата.“

Сред основните индикатори за риск в обявите са:

  • Несъответствие между описаната в обявата работа и действителната длъжност или липса на достатъчно информация, която да удостовери истинността на описанието;
  • Липса на информация за процедурата за кандидатстване или твърде опростен процес;
  • Липса на информация за наличието или отсъствието на трудов договор.

Тези фактори допълват индикаторите от миналогодишното изследване

  • Изискването на снимка или лични документи/данни (или не изискването на никакви документи, дори и CV);
  • Липсата на информация за фирмата работодател;
  • Охотното приемане на кандидати без нужната квалификация.

Рискове в секторите на заетост

Проучването показва значителна концентрация на обяви в туристическия сектор през летния сезон, като увеличеното търсене на работна ръка в този сектор е свързано с повишени рискове за търсещите работа украински бежанци. Хотелиерството и ресторантьорството се характеризират с това, че за много от позициите не се изисква почти никаква квалификация (64% от обявите в туристическия сектор), което ги прави привлекателни за бежанци, търсещи сезонна работа. Въпреки че много обяви са легитимни, сред тях се открояват и високо рискови, криещи потенциал за експлоатация.

В строителния сектор също се забелязват сериозни пропуски – липсва информация за компанията работодател в 73% от 22-те обяви, категоризирани от доброволците като част от този сектор. Този недостатък затруднява търсещите работа да преценят легитимността на обявата и води до повишена уязвимост към измами или експлоатация. Когато липсва яснота за работодателя или условията на работа, значително се увеличават предпоставките за трудови злоупотреби и нарушаване на трудовите права на кандидатите.

Препоръки

От фондация „Дигнита“ препоръчват компетентните институции да следят по-активно тези сектори и да проверяват съмнителни работодатели за правонарушения.

В заключение бих искала да кажа, че нито една организация или институция не може сама да осигури безопасността и интеграцията на украинските бежанци. Необходими са обединени усилия,“ завърши Камелия Димитрова.

Кръглата маса бе организирана по проект на Фондация „Дигнита“ «Украинските жени  в България – живот без риск от трафик», който се осъществява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Основната цел на проекта е да предотврати трафика на хора и различните форми на експлоатация сред украинските бежанки в България.

Цялата отговорност за съдържанието на анализа се носи от фондация „Дигнита“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.

Дари