Уязвимост и превенция на експлоатация в резидентната грижа

Обучение за превенция на трафика на хора
Автор: Dignita FoundationПубликувано: след 2 часа
Сподели:

Младите хора, израснали в специализирани услуги за деца, често напускат системата без стабилна подкрепа и без изградена социална мрежа. В същото време, според данни на Обединените нации, децата продължават да бъдат сред основните мишени на трафикантите. 

Анализ на фондация „Дигнита“ от 2022 г. подчертава, че децата и младежите в Центровете за настаняване от семеен тип често остават без трайна емоционална връзка с възрастен, каквато би се изграждала в семейна среда. Въпреки усилията на услугите да осигурят сигурна и подкрепяща среда, те не могат изцяло да заместят нуждата от доверие и усещане за принадлежност.

Уязвимостта се задълбочава от допълнителни фактори – социална изолация, липса на умения за самостоятелен живот липса на и подкрепяща среда след напускане на услугите. Много от младежите, напуснали грижа, попадат в групата на т.нар. NEETs, млади хора, които нито работят, нито учат. Това ги прави особено податливи на манипулации и обещания, зад които се крият схеми на експлоатация. Сред най-често използваните подходи са социални мрежи, фалшиви обяви за работа и изграждане на зависимости чрез контролирани връзки.

Превенцията започва в системата

Ефективната превенция на трафика на хора трябва да започне още по време на престоя на младежите в резидентна грижа. В този период те имат възможност да получат защита и подкрепа. За да бъде тази защита реална, е необходимо хората, които работят в социалните услуги, да умеят да разпознават ранни признаци на риск – като подозрителни връзки, внезапни промени в поведение или признаци на зависимост. Разпознаването на риска трябва да бъде част от ежедневната практика, не изключение.

На 26 юни 2025 г. фондация „Дигнита“ постави началото на информационна кампания в социални услуги за деца в София. Обучението „Ранна идентификация и превенция на трафика на хора сред младежи, настанени в социални услуги от резидентен тип“ събра над 20 представители на услуги от различни райони на столицата, сред които директори, социални работници и психолози от Центрове за настаняване от семеен тип, Центрове за обществена подкрепа и Кризисен център за деца, жертви на трафик.

Тази дейност е част от инициативата „Силни заедно: Достъп до права и овластяване“ по програма „Силна“ на Български фонд за жените. Проектът цели да адресира най-тежките форми на насилие, основано на пола, като поставя специален фокус върху защитата на жени и момичета още в ранна възраст и в уязвим контекст.

Важните теми 

По време на обучението се съсредоточихме върху теми, които имат пряко значение за работата на екипите в социалните услуги. Разгледахме конкретни сценарии, в които младежите могат да попаднат в риск от експлоатация, както и психологическите стратегии, които трафикантите използват, за да изградят доверие и контрол. Работихме по умения за разпознаване на рисково поведение, адекватно поведение при съмнение и начини за мобилизиране на институционална подкрепа.

По време на обучението потърсихме обратна връзка за изграждане на  менторска програма за „Независим живот“, която ще предлага индивидуална подкрепа на младежи, подготвящи се да напуснат грижа. 

Следващи стъпки

През есента предстоят обучителни срещи с младежи в няколко ЦНСТ в Софийска област. Ще говорим с тях открито за рисковете, ще работим по развитие на умения за самозащита и ще създадем сигурно пространство за споделяне и информираност. Вярваме, че промяната започва тогава, когато уязвимите имат на кого да разчитат. Каним всички социални услуги, които желаят да се включат в обучителните сесии да се свържат с нас на адрес: office@dignita.bg

С финансовата подкрепа на Български фонд за жените и Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора(ите) и не отразяват непременно тези на БФЖ, ЕС, Генералната дирекция „Правосъдие и потребители“ на Европейската комисия или на ЕК. Нито БФЖ, нито ЕС, нито ЕК и нейните структури могат да бъдат държани отговорни за тях.

Дари